ذبیح الله نعیمیان

تاریخ و اندیشه سیاسی معاصر

جلسه نقد كتاب استادعلي ابوالحسن منذر توسط حجت الاسلام ذبيح الله نعيميان در برنامه كتاب ماه تاريخ در

جلسه نقد كتاب استادعلي ابوالحسن منذر توسط حچت الاسلام ذبيح الله نعيميان در برنامه كتاب ماه تاريخ در نمايشگاه كتاب

 http://mashrootiat.pchi.ir/show.php?page=contents&id=15225

در سراي سي‌امين سال انقلاب اسلامي:

 كتاب «شيخ فضل‌الله نوري و مكتب تاريخ‌نگاري مشروطه» نقد شد

26 ارديبهشت 1388 ساعت 12:04

كتاب «شيخ فضل‌الله نوري و مكتب تاريخ‌نگاري مشروطه» با حضور «حجت‌الاسلام علي ابوالحسني» نويسنده كتاب و «حجت‌الاسلام ذبيح‌الله نعيميان» جمعه (25 ارديبهشت) در سراي سي‌امين سال انقلاب اسلامي نقد و بررسي شد./

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، در ابتداي نشست «حجت‌الاسلام علي ابوالحسني» محقق تاريخ ايران و اسلام گفت:‌ «كتاب «شيخ فضل‌الله نوري و مكتب تاريخ‌نگاري مشروطه» به دو بخش كلي تقسيم مي‌شود؛ بخش نخست بحثي در باب روش پژوهش و بخش دوم، تحقيق تاريخ را در 8 فصل دربردارد.» 

 

وي افزود: «در اين كتاب ملزومات يك تحقيق عميق و درست تاريخي را بيان كرده‌ايم كه متكي بر تجربيات تاريخي است. بخش دوم به نقد و پالايش تواريخ موجود مشروطه و بررسي كاستي‌ها و آفات مكتب تاريخ‌نگاري مشروطه مي‌پردازد.» 

 

اين محقق تاريخ ايران و اسلام خاطرنشان كرد: «مكتب تاريخ‌نگاري مشروطه، يك مكتب مشخص به نام تاريخ‌نگاري مشروطه است و مورخان اين دوره از تاريخ با يكديگر اختلافات فاحشي ندارند و لطمه‌اي به بستر آن وارد نمي‌كنند.» 

 

وي افزود: «انقلاب اسلامي آب تازه‌اي را به بستر گزارش و تحليل تاريخ وارد كرد و بر اين اساس يك تحول عمده و اساسي صورت گرفت و همزمان در مكتب تاريخ‌نگاري كلاسيك مشروطه نيز تحولاتي رخ داد. تحولي كه در حوزه مورخان انقلاب رخ داد تحول اساسي نبود بلكه در واقع مكتب آن نوعي محافظه‌كاري تاريخ مشروطيت بود.» 

 

«ابوالحسني» يادآور شد:‌ «70 سال، تا پيروزي انقلاب اسلامي، گروه خاصي صحنه‌گردان مكتب تاريخ‌نگاري مشروطه  بودند كه از ديدگاه سلايق خود آن را نوشتند كه در اين نگارش حضور قابل ملاحظه‌اي نداشتند و چون 70 سال از آن تاريخ سپري شد، اگر كساني هم مي‌خواستند از منظر مقابل تاريخ مشروطه را بنويسند، وجود نداشتند.» 

 

وي افزود: «افرادي مانند يحيي دولت‌آبادي، مهدي ملك‌زاده، محمدمهدي شريف كاشاني، سيد احمد تفرشي و... همه متعلق به يك جناح و از گردانندگان جنبش مشروطه اند و همه سندهاي خود را رو كردند و از جناح مقابل نيز نقش داشتند ولي هيچ اثري از آن‌ها نمي‌بينيم تنها يك اثر مدون است كه پس از يك قرن، اين نسخه يك‌بار منتشر شد.» 

 

اين تاريخ‌پژوه كه بيش از 50 كتاب در حوزه تاريخ ايران و اسلام دارد خاطرنشان كرد: «بخش دوم كتاب به بيان مستندات، كاستي‌ها و آفات اين مكتب مي‌پردازد و 7 كاستي، آفت كلي و كلان تاريخ و جنبش مشروطه را مطرح مي‌كند، جانبداري و ضديت مورخان با رجال صاحب نام در مشروطه و نويسندگاني مانند «ماشاءالله آجوداني» نويسنده كتاب «مشروطه ايراني» و «لطف‌الله آجوداني» در اين بحث جاي مي‌گيرد.» 

 

وي همچنين تأكيد كرد: «بزرگ‌نمايي اشياء، رونويسي از دست يكديگر بدون نقادي، سهم توازن در ارايه اخبار، تقسيم‌بندي كليشه‌اي افراد و گروه‌هاي مختلف و... بزرگترين آسيب تاريخ‌نگاري محسوب مي‌شوند.» 

 

اين استاد دانشگاه به فرايند تحقيق اشاره كرد و گفت: «فرايند تاريخ دو مرحله دارد، نخست گردآوري مواد و مصالح لازم و ديگري تحقيق، بررسي، دسته‌بندي، ارزيابي و نتيجه‌گيري از اين مواد و مصالح است. نقصي كه در تاريخ‌نگاري معاصر ماست معطوف به اين مسأله است كه در مرحله تتبع پژوهش گسترده، كافي و جامع صورت نمي‌گيرد و در مرحله تحقيق دقت‌نظر لازم به كار گرفته نمي‌شود و اين مسأله منشا بسياري از لطمات تاريخ‌نگاري معاصر كشور ماست.» 

 

وي بر تحقيق و تتبع تأكيد كرد و گفت: «در تاريخ‌نگاري، فقه و حديث تحقيق و تتبع بسيار لازم است، تحقيق گاه نقص تتبع را براي بازسازي و التيام تاريخ مطرح مي‌كند و نقش بسزايي در اين مسأله دارد. همچنين شناخت حقيقت دشوار است اما محال نيست و عبرت‌گيري مستلزم شناخت حقيقت و واقعيت است.» 

 

سپس «حجت‌الاسلام ذبيح‌الله نعيميان» عضو هيأت علمي مركز حكومت اسلامي گفت: «فاصله تاريخي ما با مشروطه به اين سبك و سياق است كه تاريخ‌نويسي توسط يك جريان حاكم و پيروز مشكلات عديده‌ و روش‌شناسي تاريخي را ايجاب كرده است.» 

 

وي افزود: «روش‌شناسي يك محقق به صورت خودآگاهانه اين است كه بتواند روش مطالعه تاريخ را به دست آورد و خودآگاهي آن شفاف‌تر باشد و محصول دستاوردهاي علمي را ارايه دهد. در اين كتاب، قلم شيوا و اديبانه نويسنده در تركيبات عميق علمي و آميخته كردن آن‌ها با برخي تركيبات ادبي كار ارزشمندي است. همچنين استفاده از تعابير علمي و ادبي، دقت و تيزبيني عواملي اند كه بايد در اين كتاب به آن‌ها اشاره كرد.» 

 

اين محقق تاريخ انقلاب اسلامي خاطرنشان كرد: «در اين كتاب خودآگاهانه بين مراحل شناخت نگاه متوازن دارد و با روش‌شناسي واقعي انتقادگرايي مي‌توانيم واقعيات را به اندازه شايسته بشناسيم.» 

 

وي افزود: «مقوله تاريخ ما را در دام هرمنوتيك تاريخي و دام نسبيت‌انگاري مي‌اندازد، اينكه محوريت‌هاي تاريخي چه مقدار است و بتوانيم جناح‌بندي‌هاي تاريخي را دريابيم و آن را بشناسيم.» 

 

«نعيميان» يادآور شد: «رجال‌شناسي منطقي در اين كتاب مشاهده مي‌شود و رجال‌شناسي از ديدگاه نويسنده كتاب تفاوتي نمي‌كند كه در كدام جناح است. همچنين توجه به قراين متنوع و انواع قراين تاريخي در اين كتاب مشاهده مي‌شود. به همين دليل در تاريخ‌نگاري معاصر يك قرينه به صورت گزينش انتخاب مي‌شود.» 

 

وي افزود: «نويسنده در اين كتاب به كاوش در اسناد و منابع ديگر مي‌پردازد و صرفا به يك منابع تاريخي اكتفا نمي‌كند و به دنبال ديگر اسناد تاريخي است، حتي تمايل به مصاحبه با ديگر افراد مختلف در اين زمينه مشاهده مي‌شود.» 

 

اين پژوهشگر و محقق تاريخ انقلاب اسلامي خاطرنشان كرد: «در تاريخ‌نگاري تكنيك آرمانگرايي در انديشه‌هاست. اينكه انديشه شيخ فضل‌الله نوري متناسب با چيست و چه عناويني را بيان مي‌كند، در اين مقوله مطرح مي‌شود.» 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۹ اسفند۱۳۹۳ساعت 19:37  توسط ذبیح الله نعیمیان  | 

عکسی با استاد ابوالحسنی منذر در آخرین دیدار. فاتحه مادر دکتر موسی فقیه حقانی

دوستان از راست به چپ:

1. ذبیح الله نعیمیان.

2. مهدی ابوطالبی

3. مجتبی کاظمی

4. رضا رمضان نرگسی

5. مرحوم استاد علی ابوالحسنی (منذر) رضوان الله تعالی علیه

6. محسن حمیدی

7. علیرضا جوادزاده (جهانشاهلو)

8. تقی صوفی نیارکی

9. ابوذر مظاهری
با تشکر از دوست گرامی محسن حیدری که عکسهای فوق را برایم ارسال کردند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۹ شهریور۱۳۹۱ساعت 9:44  توسط ذبیح الله نعیمیان  | 

پیام تسلیت آیت‌الله حسینی ‌زنجانی به مناسبت درگذشت حجت‌الاسلام علی ابوالحسنی(منذر)

آیت‌الله حسینی ‌زنجانی از مراجع تقلید با تسلیت درگذشت حجت‌الاسلام علی ابوالحسنی(منذر)، وی را صاحب‌نظر در حوزه مطالعات تاریخ معاصر و دارای غیرت دینی توصیف کرد
به گزارش «نسیم»، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر این مرجع تقلید، متن این پیام به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم، با نهایت تاثر و تالم با خبر شدیم که محقق پرتلاش جناب حجت‌الاسلام شیخ علی ابوالحسنی (منذر) دار فانی را وداع کرده‌اند. آن مرحوم به حق در حوزه مطالعات مربوط به تاریخ معاصر ایران صاحب نظر بود و در راه معرفی علمای بزرگی همچون شهید شیخ فضل‌الله نوری و مرحوم ملا قربانعلی زنجانی، که در برابر جریان‌های اسلام ستیز عصر مشروطه مقاومت کرده بودند، متحمل زحمات زیادی شده و آثار تحقیقی خوبی در این زمینه از خود به یادگار گذاشت. خصوصیت بارز ایشان در مطالعات و تحقیقات و موضوعاتی که انتخاب می‌کردند غیرت دینی و دینمداری بود. چند نوبتی که در مشهد مقدس میزبان ایشان بودم از نزدیک و بالعیان تلاش و صداقت و خلوص و غیرت دینی آن مرحوم را مشاهده کردم. اینجانب درگذشت ایشان را به عموم علاقمندان آن مرحوم و محققین و پژوهشگران و به خصوص بازماندگان وی تسلیت عرض کرده و برای آن مرحوم از درگاه خداوند متعال علو درجات مسئلت دارم».
+ نوشته شده در  دوشنبه ۸ اسفند۱۳۹۰ساعت 10:36  توسط ذبیح الله نعیمیان  | 

پیام تسلیت آیت الله صافی گلپایگانی در پی درگذشت حجت الاسلام ابوالحسنی


پیام تسلیت آیت الله صافی گلپایگانی در پی درگذشت حجت الاسلام ابوالحسنی

خبرگزاری رسا ـ حضرت آیت الله صافی گلپایگانی با صدور پیامی درگذشت حجت الاسلام ابوالحسنی (منذر) را تسلیت گفت.


به گزارش خبرگزاری رسا در پی درگذشت حجت الاسلام علی ابوالحسنی (منذر) حضرت آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی با صدور پیامی درگذشت این نویسنده و استاد حوزه را تسلیت گفت.

متن پیام حضرت آیت الله صافی گلپایگانی بدین شرح است:

باسمه تعالی

إنّا لله و إنّا إلیه راجعون

ضایعة اسفناک فقدان دانشمند متعهّد، خادم آگاه و بیدار فرهنگ اهل­بیت علیهم­السّلام، مدافعِ حریم روحانیت، مورّخ بصیرِ تاریخِ معاصر و نویسندة مطّلع و جامع، حجه­الاسلام آقای حاج شیخ علی ابوالحسنی(منذر) را به جامعة روحانیت، ارباب قلم، محقّقان، دانش­پژوهان و خانوادة محترم، مخصوصاً آقازادة مکرّم ایشان، تسلیت عرض می­نمایم.

آن­مرحوم در نقد و ردّ فرقه­های ضالّه، استعمارزُدایی و مبارزه با غرب­گرایی، فعّال و پرتلاش بود و مواضع مؤثّر داشت.

از خداوند متعال برای آن فقیدِ سعید، مزیدِ مغفرت و رحمت و برای بازماندگان محترم، اجر جزیل و صبر جمیل مسألت دارم.

اوّل ربیع­الثّانی 1433

لطـف­الله صـافی

+ نوشته شده در  دوشنبه ۸ اسفند۱۳۹۰ساعت 10:28  توسط ذبیح الله نعیمیان  | 

علی ابوالحسنی

 

 

على ابوالحسنى، با نام مستعار ع. منذر، فرزند شیخ محمد، در 22 ماه آذر (13 رجب) سال 1334 ش در غرب تهران متولد شد.

تحصیلات ابتدائی خود را در زادگاهش شروع نمود و پس از پایان تحصیلات ابتدایى (تهران، 1347 ش)، در آموزشگاه حرفه‏اى رضا پهلوى (خیابان رى) به تحصیل در رشته "ماشین افزار" پرداخت و دوره 4 ساله آن را در خرداد 51 به پایان برد. سپس در اداره مخابرات استخدام شد و به طور همزمان، شبها در هنرستان شماره 3 تهران در همان رشته ادامه تحصیل داد تا اینکه چندی بعد به اتهام بحثهاى سیاسى در محیط کار و مدرسه، مجبور به استعفا شد.

 

اشتغال بعدى وى، پرداختن به کار فنى آزاد بود که با تحصیل شبانه در هنرستان همراه بود. خرداد 54 به اخذ دیپلم فنى نایل گشت و همان سال در کنکور سراسرى دانشگاه تهران شرکت جسته، با رتبه عالى قبول گردید و در رشته مهندسى صنایع دانشگاه علم و صنعت تهران(دانشکده سابق) ثبت نام کرد.

 

دوران دانشجویی وی سه ماه بیشتر نپایید و با ارشاد و درخواست حجة الاسلام موسوى همدانى از روحانیون مبارز شهرری و پیش‌نماز مسجد ابراهیم خلیل(ع) شهر رى  و با تشویق پدر خودش از دانشگاه انصراف داده و جهت تحصیل علوم دینى روانه حوزه علمیه قم گردید.

 

علی ابوالحسنی پس از ورود به قم در مدرسه حقانى که در آن زمان تحت مدیریت شهید آیة الله قدوسى قرار داشت، به تحصیل مشغول شد و پس از مدت کوتاهى، بطور آزاد در حوزه علمیه قم به ادامه تحصیل پرداخت. او در قم از محضر اساتید به نامی بهره برد، استادانی چون حضرات آقایان: مدرس افغانى و موسوى گرگانى )ادبیات(، اعتمادى، راستى کاشانى، دوزدوزانى، جلال طاهرشمس گلپایگانى، موسوى تهرانى و سید على محقق داماد )اصول فقه(، ستوده و پایانى )مکاسب(، خزعلى و شب زنده‌دار )تفسیر(، جعفر سبحانى )رجال(، مصباح یزدى )معارف(، شیخ حسین مظاهرى و شیخ جواد کربلایى )اخلاق(، حاج شیخ جواد تبریزى، وحید خراسانى )بترتیب در فقه و اصول(. وی همچنین از برخی از اساتید به صورت غیر رسمى بهره وافر برد که از آن جمله می‌توان به آیت الله شیخ حسین لنکرانى در تاریخ، سیاست، تفسیر و ادبیات؛ سید مرتضى عسکرى در تاریخ اسلام و مسایل مربوط به سقیفه؛ سید محمد کاظم قزوینى در معارف اسلامى و ولایت؛ دکتر سید احمد فردید و دکتر رضا داورى اردکانی در غرب شناسی؛ اشاره کرد.

 

او در همین سالها به صورت پیگیر به تالیف کتاب و تنظیم مقاله در حوزه‌های مختلف فرهنگ اسلامی و تاریخ  ایران و جهان پرداخت و در همان چند کار اول نشان داد که در تحقیق و پژوهش نگاهی دقیق و منحصر به فرد دارد. کتابهایی چون "بوسه بر خاک پی حیدر تحقیی در آثار فردوسی" و "مهاتما گاندی همدلى با اسلام و همراهى با مسلمین"، مورد استقبال صاحب‌نظران در داخل و خارج کشور قرار گرفته است.  کتابهایی بود که علیرغم داشتن موضوعی شناخته شده و شاید تکراری، نشان داد که هنوز هم پدیده‌‌ای دست نخورده باقی مانده است.   

 

ابوالحسنی با ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف به همکاری پرداخته است. همکارى با صدا و سیماى جمهورى اسلامى ایران، مرکز تحقیقات سپاه پاسداران قم، دوایر عقیدتى - سیاسى ارتش و سپاه از این جمله‌اند.

 

درکارنامه علمی و حرفه‌ای او نیز نکات ارزشمندی به چشم می‌خورد: عضو هیأت علمى انتشارات اسوه (وابسته به اوقاف)، استاد مؤسسه امام خمینی، رئیس شورای علمی گروه تاریخ و تمدن پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، عضو هیئت تحریریه ماهنامه زمانه و فصل‌نامه تاریخ معاصر ایران؛ از این دست می باشد.

 

او در سالهای اخیر مستمرا به فعالیت مطبوعاتی در حوزه تاریخ معاصر هم پرداخته است. صفحه تاریخ روزنامه جام‌جم، فصل‌نامه تاریخ معاصر ایران، فصل‌نامه آیینه پژوهش، ماهنامه ایام، ماهنامه زمانه، روزنامه اطلاعات، روزنامه کیهان، روزنامه ندای عدالت، شمار زیادی از این دست تنها بخشی از فعالیت‌های تخصصی ایشان است.

 

آثار چاپ شده:

هجرت: ضرورت جاویدان تکامل/ کوثر

بررسى قرآنى و روایى توکّل/ کوثر

سکوت: زمینه ساز بازکاوى و بازسازى تکامل/ کوثر

سکوت: گذرگاه تجهیز/ کوثر

حکمت: مهارى بر سرکشى نفس/ کوثر

طرح کلی اصول عقاید/کوثر

نگاهى به اصل ولایت فقیه (به ضمیمه: خطوطى از فرهنگ ولایت فقیه)/ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

تحلیلى سیاسى - اجتماعى از فلسفه و ضرورت ولایت فقیه و دموکراسى ارشاد شده/ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

تبیینى از فلسفه سیاسى - اجتماعى - اخلاقى - فرهنگى فرقانیسم/ کوثر

میعاد با استاد مطهرى شهید راه تطهیر سیماى فرهنگ اسلامى از زنگار غرب زدگى و شرق زدگى/کوثر

تحلیلى از نقش سه گانه شهید شیخ فضل الله نورى در نهضت تحریم تنباکو/ پیام آزادی

نگاهى به ابعاد گوناگون جنگ صلیبى غرب با اسلام/پیام آزادی

شهید مطهرى افشاگر توطئه؛ تأویل «ظاهرِ» دیانت به «باطنِ» الحاد و مادیّت/دفتر انتشارات اسلامی

جهاد دفاعى و جنگ صلیبى ایران و روس تزارى/دارالحسین

نگاهى بر زندگانى پربار بزرگمرد دین و سیاست: حضرت آیة الله حاج شیخ حسین لنکرانى/ بی‌نا بی‌تا

پایدارى تا پاى دار؛ سیرى در زندگینامه علمى - معنوى - اجتماعى و سیاسى شهید شیخ فضل الله نورى/ مؤسسه تحقیقاتی و انتشاراتی نور

آینه‌دار طلعت یار؛ سیرى در زندگانى و افکار ادیب پیشاورى/ چاپ و نشر بنیاد

تراز سیاست؛ جلوه‏هایى از سیاست و مدیریت شیخ انصارى/ کنگره بزرگداشت شیخ انصاری

 سلطنت علم و دولت فقر؛ سیرى در زندگانى و افکار و مجاهدات حجة الاسلام ملاقربانعلى زنجانى/ دفتر انتشارات اسلامی

سیاهپوشى در سوگ ائمه نور (ع)، ریشه‏هاى تاریخى و مبانى فقهى/ مؤلف

آیة الله العظمى سید محمد کاظم طباطبایى یزدى پرچمدار عرصه جهاد و اجتهاد،

مهاتما گاندى: همدلى با اسلام و همراهى با مسلمین/ نشر عبرت

بوسه بر خاک پی حیدر/  عبرت

دیده‌بان بیدار/ عبرت

اندیشه سبز و زندگی سرخ/ عبرت

آخرین آواز قو/ عبرت

خانه بر دامنه آتشفشان/ عبرت

شیخ ابراهیم زنجانی/

+ نوشته شده در  دوشنبه ۸ اسفند۱۳۹۰ساعت 10:17  توسط ذبیح الله نعیمیان  |